Otázky a odpovědi

Co je na kefíru tak dobrého, že bych ho měl(a) pít?

Nápoj (ať už ten mléčný nebo vodní) zamezuje shromažďování a hnití potravy ve střevech, odkyseluje organismus (i když je chuťově kyselý, vyvolává zásaditou reakci organismu), produkuje enzymy, které pomáhají uvolnit ve vodě nerozpustné látky, rozkládá těžce stravitelné látky (rozkládá například laktózu v mléce, a proto ti, pro koho je mléko těžce stravitelné, nemívají s mléčným kefírem problémy). V trávicím traktu se dokáže vypořádat s různými nežádoucími přemnoženými kvasinkami, bakteriemi a viry, stimuluje imunitní systém. 

—————

Co všechno si můžu pomocí kefíru léčit?

Nemoci nervů, vnitřní onemocnění, bronchiální katary, veškeré sklerózy, infarkt myokardu, onemocnění žlučníku, jater, ledvin, infekční žloutenka, žaludeční a střevní onemocnění, průjem, zácpa, nemoci krve, vyrážka, ekzémy, candida (kvasinky). No a protože kefír zlepšuje imunitu a vitalitu organismu, tak se s jakoukoli chorobou lépe vypořádáme a spoustě nemocí se vyhneme. Navíc spousta chorob souvisí se špatným trávením a zácpami. 

—————

Jak často pít kefír a v jakém množství?

Na některých stránkách je možné se dočíst o léčebné kúře, kdy se doporučuje pít kefír po dobu dvaceti dní před spaním, a potom týden vynechat. Osobně nejsem příznivcem těchto odpočítávaných kúr a myslím si, že ani lidské tělo není tak matematicky založené, abys musel dodržovat tak striktní kúru.

Nejlepší je pít kefír denně a to v takovém množství, jaké je ti příjemné. Někdo pije kefír před každým jídlem, někdo jiný hrnek kefíru ráno a hrnek kefíru před spaním. Pokud ho piješ před spaním, vypláchni si na závěr pusu nebo vyčisti zuby, protože některé bakterie v kefíru se kamarádí s kazy.

Také je vhodné jednou za čas na pár dnů vysadit.

Pokud s kefírem začínáš, raději zpočátku pij menší množství (třeba několik lžiček), aby si tělo postupně zvyklo na některé pro něj neznámé bakterie a kvasinky. V opačném případě můžou nastat různé problémy typu průjem, vyrážka, bolení břicha, které ale po krátké době mizí. Dalším počátečním problémem bývá i proces detoxifikace organismu, který kefír ve tvém trávicím traktu může nastartovat a pokud se tvoje tělo rozhodne zbavit se jedů třeba přes kůži, pak tě asi nemine nějaká ošklivá vyrážka. Pokud ale vydržíš konzumovat kefír i nadále, časem se i těchto problémů zbavíš - čím víc kefíru piješ, tím se jich zbavíš rychleji, i když bouřlivěji. Hlavně se toho nezalekni a nepřestávej s kefírem úplně.

Kefír se ovšem dá nejen pít (a jíst), můžeš s ním zevně potírat různé vyrážky a ekzémy.Ideální jako chladivý odklad na spáleniny od sluníčka.

—————

Jedu na dovolenou.Co mám dělat aby mi neuhynuly?

Krátkodobé skladování v lednici.

Krátkodobě můžeš kefírky umístit v mléce do lednice (obvyklý poměr kefíráků a mléka) - jejich aktivita se tím značně zpomalí a stačí je jednou za týden slít (to, co sliješ, samozřejmě vypij) a dát jim čerstvé mlíko.

Pokud kefírky opouštíš na delší dobu a nemáš pro ně ochotného "hlídače", co by jim měnil každý týden mlíko, pak je dej do většího množství mléka - za každý další týden dej třetinu až polovinu základní dávky mléka navíc. Tato metoda se příliš nedoporučuje na dobu delší než jeden měsíc a poměr houbiček a mléka by neměl být větší než 1:60.

Dlouhodobé sušení.

Dlouhodobá varianta je kefírky usušit. Nejdřív je opláchni převařenou a vychladnutou vodou. Potom je opatrně osušte v (přežehleném a vychladnutém) bílém ručníku. Nejlépe uschnou buď v (přežehleném) bílém papírovém pytlíku nebo mezi dvěma vrstvami vypraného (a přežehleného) plátna na dobře větraném místě - v závislosti na velikosti schnou tři až pět dnů. Zcvrklé a zežloutlé houbičky dej do nádoby s těsným uzávěrem a dej do chladného místa (třeba i do lednice, ale ne do mražáku!). Můžeš je i posypat sušeným mlékem. Vydrží až jeden a půl roku. Usušené houbičky můžeš klidně i sníst nebo dát svým zvířecím miláčkům. Chceš-li usušený kefír zase oživit, dej ho do sklenice s mlékem. Každý den mléko vyměň a pokud mléko nemá čisté nakyslé aroma, nepij to. Znovuobnovení normální činnosti kefíru může trvat od čtyř dnů do více než týdne.

Dlouhodobé skladování v lednici I.

Trochu méně dlouhodobá varianta je zmražení kefírů (na maximálně dva měsíce). Umeješ houbičky v převařené (a vychladnuté) vodě, osušíš v ručníku (jako v předchozí variantě) a umístíš do nádoby nebo do sáčku posypané sušeným mlékem tak, aby byly kompletně pokryty a strčíš do mražáku. Kdyby zůstaly zmražené déle než dva měsíce, poškodí se kvasnicová komponenta houbiček. Na znovuoživení houbiček je na pár minut dej rozmrazit do sklenice se studenou vodou. Potom je dej do cedníku a opláchni z nich zbytky sušeného mléka. Dej je do mléka v poměru 1:3 (tj. jedna lžíce houbiček na půl hrnku mlíka). Každých 24 hodin mléko vyměňuj. Pokaždé přidej trochu mléka a až bude mléko po fermentaci cítit čistě a kysele, měly by být houbičky zase ve formě.

Dlouhodobé skladování v lednici II.

Dávku (např. 2 lžičky) dejte do malé sklenice s víkem, naplňte do 2/3 mlékem a uložte do mrazáku. Vydrží vám tam i několik let. Je to vaše zásoba v případě, že se vám s houbičkami něco stane. Kvalita budoucího Kefíru tím neutrpí. Skleničku (používám velikost jako na kořeni) trochu nechám v kuchyni rozehřát, abych mohla vyklepnout obsah do mléka, a už se Kefír začne dělat.

—————

Přenášení hotového kefíru?

Udělali jste si doma kefír a chcete si ho přenést do práce? Pak určitě nepoužívejte žádné uzavírací krabičky, neosvědčila se ani Lock & Lock krabička s vodotěsným víčkem. S kefírem je to podobné jako s burčákem. Pořád pracuje, přenášením se v něm uvlňují plyny a ty se snaží dostat ven. Jako ideální způsob se mi osvědčila pet láhev (stačí i malá). Nic nezkazíte tím, když během cesty alespoň jednou víčko lahve povolíte, abyste uvolnili nahromaděný plyn. 

—————

Je možné pít kefír v těhotenství?

Díky obsahu výživných látek v kefíru to není jen možné, ale přímo vhodné. Jak v období těhotenství, tak i v době kojení, můžete bez obav kefír konzumovat. 

—————

Jak často pít nápoj s Tibi krystalů ?

Nápoj pijte po troškách podle chuti.Můžete vypít za den klidně 1litr i více . Rozhodně tímto nápojem nenahrazujte pitný režim ! Je to léčivý nápoj a potřebujete i normálně pít vodu ,aby se s těla mohly vylučovat škodlivé látky ,které tento nápoj bude s těla vyhánět.

—————

Mám nálev s krystalama během fermentace míchat?

Nálev s krystalky doporučuji 1x za den zamíchat. Pomůže to těm vespod dostat čerstvé živiny ale i když nezamícháte ani jednou, neuškodí jim to. 

—————

Neuškodí krystalkům "nerafinovaný - hnědý cukr" ,protože na obalu je ve složení tohoto cukru nějaký "černý sirob" ?

Sirob neboli MELASA - je druhotný cukerný roztok, který odpadá při výrobě z tzv. zadinové cukroviny při výrobě cukru v cukrovarech. Obsahuje ještě 50 % sacharosy (cukr řepný či třtinový), avšak pro svůj již vysoký obsah necukrů nemá schopnost vyloučit cukr krystalizací a zůstává v roztoku. Využívá se jako surovina pro průmyslovou výrobu lihu, droždí, kyseliny citrónové a mléčné a je obsažen jako složka v různých melasových potravinách. Používá se v čísté formě nebo jako s příměsí v "cukru hnědém" neboli "přírodním", při pečení koláčů, pečiva i jiných pokrmů (čínská kuchyně). V našich lepších obchodech se setkáme s hnědým třtinovým cukrem a jen opravdu v těch nejlepších nebo spíš zahraničních můžeme najít melasu i v plechovkách. Sirob je vlastně to zdravé z cukrové řepy nebo třtiny. 

—————

Tibi vyrábím již delší dobu, ale nyni dochází k pomalému množeni a nápoj bývá hustý, někdy jak uvařený škrob, kde se asi stala chyba?

No to je husté! ..ale nezoufejte! Také se mi to jednou stalo.
Nejspíš jste krystalky příliš proplachovala a tím omezila podíl kultury kvasinek která žíje v symbioze s houbou Tibi. Nepřehánějte to s proplachováním a přidejte více sušeného ovoce aby se kvasinky opět pomnožily. V tomto případě doporučuji přidat do nálevu lžíci medu obsahujícího jednodušší cukry.

—————


Anketa

Líbí se Vám mé stránky?

Jsou moc pěkné
90%
1 388

Jsou pěkné
10%
148

Celkový počet hlasů: 1536